Cmentarz

CMENTARZ PARAFIALNY PW. ŚW. WAWRZYŃCA

ul. Odona Bujwida 51

Zarząd nad cmentarzem parafialnym św. Wawrzyńca we Wrocławiu sprawuje Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela.

Pogrzeby.

Formalności związane z pogrzebem:

- Pogrzeb prowadzi parafia zamieszkania osoby zmarłej.

- Msza święta pogrzebowa może być odprawiona w kościele parafialnym, do którego należła osoba zmarła lub w kaplicy cmentarnej św. Wawrzyńca.

- Z aktem zgonu należy udać się do kierownika Cmentarza w celu ustalenia terminu i miejsca oraz czynności związanych z pochówkiem. U kierownika cmantarza dokonuje się wszelkie płatności związane z pogrzebem:

- Oprócz kosztów pogrzebu pobierana jest opłata prolongacyjna:

a) 20 lat z góry w przypadku grobu ziemnego,

b) 40 lat w przypadku grobu murowanego tzw. piwnicy,

c) 20 lat w przypadku niszy na urnę.

- Liczba lat jest liczona od dnia pochówku. Jeśli pochówek następuje w grobie już opłaconym - uzpełnia się różnicę.

- oraz koszty korzystania z kaplicy cmentarnej

Następnie należy udać się do kancelarii parafialnej, parafii w której mieszkała zmarła osoba, aby poinformować o pogrzebie i poprosić o posługę.

Dochówki.

Obecnie na cmentarzu nie ma już wolnych miejsc. W związku z tym pochować można kogoś, kto ma swój rodzinny grób.

Piwnice i nagrobki.

Na cmentarzu można budować piwnice i nagrobki po uzyskaniu pisemnej zgody zarządu cmentarza.

Prolongata

Opłaty za miejsce na cmentarzu wynoszą na 20 lat:

- przy alei głównej: 650 zł,

- przy alei bocznej: 600 zł,

- przy alei rzędowej; 550 zł,

- za grób dziecinny: 400 zł.

Opłata pobierana jest w kancelarii parafialnej w formie gotówkowej.

Osoby, które pragną uregulować należność prosimy o przedstawianie w kancelarii ostatniego dowodu wpłaty.

Ułatwi nam to pracę, a Państwu skróci czas oczekiwania na obsługę.

W sytuacji, w której nie znamy numeru grobu najlepiej poprosić o pomoc pana Grabarza.

Dysponent grobu.

- Po śmierci współmałżonka dysponentem jest automatycznie wdowa lub wdowiec.

- Po śmierci rodziców dysponentem staje się jedno z dzieci. Stanie się pod warunkiem, że pozostałe rodzeństwo zrzeknie się swoich praw do grobu na korzyść np. jednej osoby.

- Osoba, która zgłasza się do kancelarii w celu uregulowania prolongaty miejsca nie staje się automatycznie dysponentem.

- W sytuacji, gdy pojawimy się po raz pierwszy od 2000 roku pracownik może zażądać od nas udokumentowania stopnia pokrewieństwa z osobą pochowaną.

Przekopywanie grobów.

Według obowiązującego prawa przekopanie grobu może nastąpić po dwudziestu latach od ostatniego pochówku.

W sytuacji, gdy dysponent grobu uiści opłatę prolongacyjną, decyzja przesuwa się o kolejnych 20 lat.

Inwentaryzacja grobów.

Informacje o grobach można sprawdzić w biurze cmentarnym, bądź też w kancelarii parafialnej w Katedrze Wrocławskiej pl. Katedralny 18.

brama cmentarza

Brama głowna Cmentarza Św. Wawrzyńca