Company Logo


Ogólne

Duszpasterstwo Parafii Katedralnej we Wrocławiu obsługuje według Schematyzmu Archidiecezji Wrocławskiej dwie parafie: Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela (Archikatedra) oraz Parafię pw. Świętego Krzyża.

 

Czytaj więcej: Ogólne

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna:

Katedra Św. Jana Chrzciciela

1000r.

Dzięki staraniom Bolesława Chrobrego powstało biskupstwo Wrocławskie jako Sufragania Metropoli Gnieźnieńskiej. Pierwszym rządcą był Biskup Jan, który obrał za patrona diecezji św. Jana Chrzciciela.

1150r.

Kazimierz Odnowiciel po nawrocie pogaństwa na Śląsk przywrócił organizację kościelną. Diecezją rządził wtedy Biskup Hieronim.

Czytaj więcej: Katedra Św. Jana Chrzciciela

Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół dwukondygnacyjny, gotycka budowla ceglana, dwuwieżowa.

Górny Kościół jest pod wezwaniem Św. Krzyża, dolny kościół - pod wezwaniem Św. Bartłomieja.

Czytaj więcej: Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół Św. Idziego

Kościół św. Idziego jest najstarszą budowlą sakralną, zachowaną w pierwotnej formie we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Kościół Św. Idziego

12. niedziela zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12. niedziela zwykła
19.06 – 25.06.2016 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe w Katedrze codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.30. 
W piątek nabożeństwo czerwcowe wyjątkowo po Mszy św. o godzinie 8.00.

2. Ksiądz Andrzej Delwo, wikariusz Parafii Katedralnej decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego po pięciu latach pracy w Katedrze obejmie funkcję proboszcza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach z dniem 30 czerwca br. Zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godzinie 18.30, podczas której chcemy podziękować Księdzu Andrzejowi za jego posługę w Katedrze i wypraszać potrzebne łaski na kolejne lata kapłańskiej służby.

3. W piątek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej i Archikatedry Wrocławskiej. Główna Msza św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego z udziałem władz miasta o godzinie 18.30. O godzinie 21 przed Katedrą koncert Turniej Tenorów. 

4. W sobotę zapraszamy na Rodzinne Świętowanie na Ostrowie i na Noc Świętojańską z ŚDM. Szczegóły na plakacie. Katedra w piątek i sobotę będzie otwarta do godziny 22. Od 20 do 22 będzie również otwarty taras widokowy na wieży katedralnej.

5. W wigilię uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, czyli w czwartek zapraszamy do katedry na Noc Świętojańską z chorałem gregoriańskim. Początek o godzinie 21.15. Modlitwę poprowadzą Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis, zakończenie o północy Mszą świętą w języku łacińskim.

6. W niedzielę w katedrze odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Homilie w tym dniu wygłosi ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik. Suma odpustowa o godzinie 10.00. Po Mszy świętej procesja eucharystyczna wewnątrz katedry. Podczas Mszy świętej o godzinie 13.00 rozesłanie misyjne 36 wolontariuszy „Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego”.

7. Od przyszłej niedzieli przez cały okres wakacyjny nie będzie Mszy św. o godzinie 9.30 w Kolegiacie pw. św. Krzyża i o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

8. Od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do 21 będzie można zwiedzić na Ostrowie Tumskim Muzeum Mobilne św. Jana Pawła II. 

9. W Kolegiacie pw. św. Krzyża można obejrzeć wystawę dzieł sztuki zatytułowaną „Wiara w kulturze”. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 18.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

22. Niedziela Zwykła

01 – 08.09.2018 r.

1. W naszej katedralnej parafii z dniem dzisiejszym rozpoczyna pracę jako wikariusz Ks. mgr lic. Mateusz Michoń. Ks. Mateusz ukończył studia doktoranckie z zakresu katechetyki na KUL i będzie pracował również w Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej w Wydziale Katechetycznym. Serdecznie witamy i życzymy wiele łask Bożych.
2. Witamy również praktykantów: diakona Michała Miśkiewicza i akolitę Tomasza Zalwowskiego i życzymy owocnej praktyki duszpasterskiej.
3. Dziś o 19 w Kolegiacie pw. św. Krzyża ostatni koncert w ramach festiwalu „Wrocławskie Lato Organowe – Non sola scripta”. Szczegóły na plakatach. 
4. W tym tygodniu przypadają I czwartek i I piątek miesiąca. W piątek okazja do spowiedzi od godz. 17.00. Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca do Kolegiaty pw. św. Krzyża od godziny 16.30 do 17.30. Jest to spowiedź na rozpoczęcie roku szkolnego.
5. Msza święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018 w przyszłą niedzielę 
o godzinie 11. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców i nauczycieli. Podczas Mszy świętej poświęcenie przyborów szkolnych.
6. W przyszłą niedzielę wznawiamy Msze święte dla dzieci przedszkolnych w kościele pw. św. Idziego o godzinie 10.00.
7. Zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjum wraz z rodzicami na spotkanie dotyczące przygotowania do Sakramentu Bierzmowania w przyszła niedzielę, które rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 18.30. Już dziś w zakrystii można odebrać ramowy plan spotkań przygotowujących do Bierzmowania.
8. W przyszłą niedzielę zbiórka na obiady szkolne dla dzieci z ubogich rodzin naszej parafii.
9. W środę 12 września o godzinie 18.00 zapraszamy na uroczystość ku Czci Matki Bożej Zwycięskiej czczonej w Katedrze Wrocławskiej w obrazie „Madonny Adorującej”. W uroczystości będą uczestniczyć kapłani dekanatu Wrocław-Katedra.
10. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: poniedziałek wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, Papieża i Doktora Kościoła, w sobotę święto Narodzenia NMP. 
11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz wrześniowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.

13 niedziela zwykła

01 – 07.07.2018 r.

1. W okresie wakacyjnym, nie będzie Mszy świętej w dni powszednie o godzinie 7.00. 
W niedziele do końca września dodatkowa Msza święta w niedziele o godzinie 21 w Katedrze.
2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i piątek i sobota miesiąca. W piątek spowiedź od 6.30 do 13.00 i od 17.00 do 19.00
3. Zapraszamy do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę od 2 – 10.08. Nasza parafia jest organizatorem Wrocławskiej grupy nr 21. Szczegółowe informacje na plakatach i u ks. Marka. Osoby, które nie będą mogły brać udziału w pielgrzymce zachęcamy do zapisywania się do uczestniczenia w grupie duchowych pielgrzymów. 
4. Dziś w Kolegiacie pw. św. Krzyża o godzinie 19 rozpoczyna się festiwal „Wrocławskie Lato Organowe – Non sola scripta”. Szczegóły na plakatach. Przypominamy o koncertach organowych w dni powszednie o godzinie 12 w kolegiacie pw. św. Krzyża.
5. Zapraszamy do obejrzenia w nawie północnej Katedry wystawy „biskup Andreas Jerin  i jego słynny ołtarz” oraz wystawy artystów Wrocławia i Dolnego Śląska poświęconej tematowi „Polska Jesień 1918-1978-2018” w kolegiacie pw. św. Krzyża od godziny 10 do 16.
6. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: we święto św. Tomasza Apostoła, w piątkj wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.
7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” i nowy numer miesięcznika „Nowe Życie” – z tekstem poświęconym śp. Ks. Inf. Adamowi Drwiędze. W zakrystii lub kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszalne.
8. Posiadamy płytę DVD i zdjęcia z uroczystości pogrzebowych śp. Inf. Adama Drwięgi. Zainteresowane osoby mogą je zamawiać w zakrystii w cenie 25 zł (zdjęcia) i 60 zł (DVD film 3 części).

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

27.05 – 02.06.2018 r.

1. Dzisiaj o godzinie 13.00 Msza święta prymicyjna ks. Marcina Wachowiaka. Serdecznie zapraszamy. Ksiądz Prymicjant przejdzie procesyjnie do Katedry z domu rodzinnego przy al. Matejki. Zapraszamy do towarzyszenia Prymicjantowi.
2. Nabożeństwa majowe w Katedrze codziennie o godzinie 18.00. Od piątku nabożeństwa czerwcowe po Mszy świętej wieczornej.
3. W czwartek w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze święte w katedrze o 7.00, 16.30 18.30, w kolegiacie pw. św. Krzyża o 9.00 . Uroczysta SUMA, której przewodniczyć będzie J.E. Ks. Abp Józef Kupny zostanie odprawiona o godz. 9.00. Po Mszy świętej wyruszy PROCESJA DO CZTERECH OŁTARZY, która przejdzie przez ul. Katedralną, wyspę Piasek, pl. Nowy Targ, ul. Św. Katarzyny, ul. Wita Stwosza i Rynek, gdzie zakończy się przy Bazylice Św. Elżbiety w Rynku. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów w czasie procesji. Prosimy także wszystkich o pomoc w przyniesieniu kwiatów do sypania na procesję. W imieniu J.E. Abp Józefa Kupnego i fundacji Młodzi Młodym zapraszamy serdecznie na Koncert Uwielbienia, który odbędzie się w Boże Ciała o godz. 19:00 w Święto Bożego Ciała na placu Wolności przy Narodowym Forum Muzyki. 
4. W czasie Oktawy Bożego Ciała, Msza św. o godz. 18.30 wraz z procesją eucharystyczną wewnątrz Katedry.
5. W tym tygodniu przypadają I piątek i sobota miesiąca. W piątek okazja do spowiedzi od godz. 17.00. Msza święta z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 8.00 i 18.30. W sobotę Msza święta ku czci Niepokalanego Serca NMP o godzinie 8.00. 
W piątek i sobotę rano księża odwiedzą chorych w ich domach. W sobotę o 17 w kościele pw. św. Idziego zmiana tajemnic różańcowych.
6. Od przyszłej niedzieli do końca września Msza święta o godzinie 16.30 będzie sprawowana w Kolegiacie pw. św. Krzyża. Natomiast w niedziele czerwca będzie dodatkowa Msza święta w Katedrze o godzinie 21.00.
7. Od poniedziałku do soboty zapraszamy na organowe koncerty południowe do Kolegiaty pw. św. Krzyża. Koncerty będą trwać do połowy września. Natomiast w soboty czerwca koncerty organowe również o godzinie 14.00 w ramach festiwalu „Debiuty – Spacery Szlakiem przodków” – połączony ze zwiedzaniem kościołów na Ostrowie Tumskim. Podczas pierwszego koncertu będzie można poznać historię Kolegiaty pw. św. Krzyża.
8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz czerwcowy numer miesięcznika „Nowe Życie”. W zakrystii lub kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszalne.

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA


Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
07 – 19.05.2018 r.

1. Nabożeństwa majowe w Katedrze codziennie o godzinie 18.00.
2. Dzisiaj zapraszamy na nabożeństwo Fatimskie. O godzinie 16.00 różaniec, 
o 16.30 Msza święta, po Mszy świętej procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.
3. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego – zakończenie okresu wielkanocnego. W sobotę zapraszamy do katedry na wigilię uroczystości: o 18.30 Msza święta a potem czuwanie do godziny 21.
4. W przyszłą niedzielę zapraszamy do udziału w Pielgrzymce Świata Pracy do Henrykowa. O godzinie 12.00 Msza święta pod przewodnictwem J.E. Ks. Abpa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego, o 15.00 koncert zespołu Skaldowie.
5. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach charyzmatycznych, które poprowadzi o. John Bashobora. Szczegóły na plakatach.
6. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek święto św. Macieja, w środę święto św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski.
7. Od poniedziałku do soboty zapraszamy na organowe koncerty południowe do Kolegiaty pw. sw. Krzyża. Koncerty będą trwać do połowy września.
8. W piątek taras widokowy katedry będzie czynny również od godziny 19.30 do 22. W tym czasie będzie można zwiedzić katedrę z przewodnikiem w dwóch turach: o 19.30 i 20.30. Cegiełki w cenie 20 zł i ulgowe 15 zł. do nabycia w tygodniu w wejściu głównym katedry.
9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”. W zakrystii lub kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszalne.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

Niedziela Dobrego Pasterza
22. – 28.04.2018 r.

 

1. Dzisiaj podczas Mszy świętej o godzinie 11.00 Siostra Anna Bierzyńska ze Zgromadzenia Sióstr Magdalenek, pracująca w Katedrze jako zakrystianka, złoży śluby wieczyste. 

2. W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

3. W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski, w środę święto św. Marka Ewangelisty – święto patronalne Księdza Marka Leśniaka.

4. Dzisiaj zbiórka do puszek na obiady szkolne dla dzieci z ubogich rodzin naszej parafii.

5. Chłopców i mężczyzn od 12 do 50 lat zachęcamy do wstąpienia do Katedralnej Służby Liturgicznej. Informacje w zakrystii.

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

7. W zakrystii lub kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszalne.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

15. – 21.04.2018 r.

1. Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych w czwartek o 19.15 w kościele pw. św. Idziego.

2. Chłopców i mężczyzn zachęcamy do wstąpienia do Katedralnej Służby Liturgicznej. Spotkanie informacyjne w najbliższy piątek o godzinie 19.30 w Domu Katechetycznym. Wiek kandydatów od 12 do 50 lat.

3. W dzisiejszą niedzielę kończy praktykę duszpasterską diakon Daniel Solarz. Dziękując diakonowi życzymy owocnego przygotowania do święceń prezbiteratu, które będą miały miejsce w Katedrze, w sobotę 26 maja o godzinie 10.00.

4. Chętnych do odwiedzenia tarasu widokowego katedry zapraszamy również w niedziele w godzinach od 14 do 16. W tym czasie można zwiedzać również kaplice barokowe naszej Katedry.

5. W przyszłą niedzielę 22 kwietnia podczas Mszy świętej o godzinie 11.30 Siostra Anna Bieżyńska ze Zgromadzenia Sióstr Magdalenek, pracująca w Katedrze jako zakrystianka, złoży śluby wieczyste. Zapraszamy na tę uroczystość.

6. Dzisiaj zbiórka do puszek na pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną prowadzoną przez Fundację L’Arche”. Będzie też można zobaczyć wystawę, poświęconą działalności Fundacji we Wrocławiu.

7. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na obiady szkolne dla dzieci z ubogich rodzin naszej parafii.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.