Company Logo


best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Ogólne

Duszpasterstwo Parafii Katedralnej we Wrocławiu obsługuje według Schematyzmu Archidiecezji Wrocławskiej dwie parafie: Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela (Archikatedra) oraz Parafię pw. Świętego Krzyża.

 

Czytaj więcej: Ogólne

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna:

best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Katedra Św. Jana Chrzciciela

1000r.

Dzięki staraniom Bolesława Chrobrego powstało biskupstwo Wrocławskie jako Sufragania Metropoli Gnieźnieńskiej. Pierwszym rządcą był Biskup Jan, który obrał za patrona diecezji św. Jana Chrzciciela.

1150r.

Kazimierz Odnowiciel po nawrocie pogaństwa na Śląsk przywrócił organizację kościelną. Diecezją rządził wtedy Biskup Hieronim.

Czytaj więcej: Katedra Św. Jana Chrzciciela

Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół dwukondygnacyjny, gotycka budowla ceglana, dwuwieżowa.

Górny Kościół jest pod wezwaniem Św. Krzyża, dolny kościół - pod wezwaniem Św. Bartłomieja.

Czytaj więcej: Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół Św. Idziego

Kościół św. Idziego jest najstarszą budowlą sakralną, zachowaną w pierwotnej formie we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Kościół Św. Idziego

12. niedziela zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12. niedziela zwykła
19.06 – 25.06.2016 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe w Katedrze codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.30. 
W piątek nabożeństwo czerwcowe wyjątkowo po Mszy św. o godzinie 8.00.

2. Ksiądz Andrzej Delwo, wikariusz Parafii Katedralnej decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego po pięciu latach pracy w Katedrze obejmie funkcję proboszcza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach z dniem 30 czerwca br. Zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godzinie 18.30, podczas której chcemy podziękować Księdzu Andrzejowi za jego posługę w Katedrze i wypraszać potrzebne łaski na kolejne lata kapłańskiej służby.

3. W piątek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej i Archikatedry Wrocławskiej. Główna Msza św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego z udziałem władz miasta o godzinie 18.30. O godzinie 21 przed Katedrą koncert Turniej Tenorów. 

4. W sobotę zapraszamy na Rodzinne Świętowanie na Ostrowie i na Noc Świętojańską z ŚDM. Szczegóły na plakacie. Katedra w piątek i sobotę będzie otwarta do godziny 22. Od 20 do 22 będzie również otwarty taras widokowy na wieży katedralnej.

5. W wigilię uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, czyli w czwartek zapraszamy do katedry na Noc Świętojańską z chorałem gregoriańskim. Początek o godzinie 21.15. Modlitwę poprowadzą Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis, zakończenie o północy Mszą świętą w języku łacińskim.

6. W niedzielę w katedrze odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Homilie w tym dniu wygłosi ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik. Suma odpustowa o godzinie 10.00. Po Mszy świętej procesja eucharystyczna wewnątrz katedry. Podczas Mszy świętej o godzinie 13.00 rozesłanie misyjne 36 wolontariuszy „Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego”.

7. Od przyszłej niedzieli przez cały okres wakacyjny nie będzie Mszy św. o godzinie 9.30 w Kolegiacie pw. św. Krzyża i o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

8. Od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do 21 będzie można zwiedzić na Ostrowie Tumskim Muzeum Mobilne św. Jana Pawła II. 

9. W Kolegiacie pw. św. Krzyża można obejrzeć wystawę dzieł sztuki zatytułowaną „Wiara w kulturze”. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 18.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

12. Niedziela Zwykła 20. – 26.06.2021 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

12. Niedziela Zwykła

20. – 26.06.2021 r.

1.      W czwartek będziemy przeżywać uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – patrona naszej katedry i archidiecezji wrocławskiej. Główna Msza święta będzie sprawowana przez Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolitę Wrocławskiego o godzinie 18.30.

2.      Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w Katedrze codziennie o godzinie 18.00.

3.      Do końca września Msze święte w niedziele o godzinie 16.30 sprawujemy w kolegiacie pw. św. Krzyża. Do końca sierpnia w niedziele o 21.00 w katedrze sprawujemy dodatkową Mszę swiętą.

4.      W przyszłą niedzielę podczas Mszy świętej o godzinie 13.00 będzie rozesłanie świeckich misjonarzy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. W przyszłą niedzielę oranizujemy zbiórkę piłek (do nogi, kosza, siatki) dla szkół salezjańskich działających w Afryce.

5.      W przyszłą niedzielę rozpoczyna się festiwal „Wrocławskie Lato Organowe” w kolegiacie pw. św. Krzyża o godzinie 19.00. W przyszłą niedzielę w katedrze o godzinie 19.30 odbędzie się „Wieczór Tumski”: wykład o ołtarzu katedralnym pw. św. Jana Chrzciciela fundacji biskupa Jerina oraz koncert chóru Cantores Minores Wratislavienses pod dyr. Piotra Karpety.

6.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

7.      Zapraszamy na pielgrzymki: na beatyfikację ks. Prymasa Tysiaclecia 11 i 12 września br. Koszt 250 zł; do Lourdes (samolotem) od 15 do 19 września br. Koszt 1780 zł.

8.      Miesiąc temu nawałnica, która przeszła przez Ciepłowody sprawiła, że niewielka rzeczka przepływająca przez tę miejscowość wystąpiła z brzegów w jednej chwili zalewając i podtapiąc mieszkańców. Powódź zniszczyła w większości dobytek życia. Chcemy pomóc mieszkańcom. Dzisiaj po Mszy świetej możemy złożyć ofiarę do puszek na pomoc powodzianom.

9.      Poszukujemy osób do obsługi pielgrzymów i turystów oraz do prac porządkowych w katedrze wrocławskiej. Szczegółowe informacje u Księdza Proboszcza.

10.  Dzisiaj zapraszamy na dobrą katedralną kawę od godziny 9.30 do 15.00. Jest to również okazja do spotkania i rozmowy. Kawa jest serwowana gratis.

11. Niedziela Zwykła 13. – 19.06.2021 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

11. Niedziela Zwykła

13. – 19.06.2021 r.

 

1.       Kończymy w naszj katedralnej parafii Misje święte pod hasłem „Moc miłości Bożej”. Dziękujemy Księdzu Misjonarzowi Krzysztofowi Herbutowi, proboszczowi parafii pw. Świętej Anny za prowadzenie Misji świętych i prowadzenie nas drogami wiary.

2.       Rozpoczynamy przygotowanie do 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Adorującej, której dokonał świety Jan Paweł II 31 maja 1997 roku, na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Ten okres łączymy z otwarciem w przyszłości nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Zmartwychwstania.

3.       Sakrament bierzmowania młodzieży naszej parafii udzieli w dzisiejszą niedzielę o godzinie 16.30 w kolegiacie pw. św. Krzyża we Wrocławiu ks. kanonik dr Adam Łuźniak Wikariusz Generalny naszej Archidiecezji.

4.       Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w Katedrze codziennie o godzinie 18.00.

5.       Do końca września Msze święte o godzinie 16.30 sprawujemy w kolegiacie pw. św. Krzyża. Do końca sierpnia w niedziele o 21.00 w katedrze sprawujemy dodatkową Mszę swiętą.

6.       Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w dzisiejszą niedzielę od 14.00 do 18.00 w kaplicy Zmartwychwstania. Wystawienie Najświętszego Sakramentu odbywa się z monstrancji z Medjugorie, która jest w katedrze do dzisiejszej niedzieli.

7.       Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

8.       Taras widokowy jest już otwarty od wtorku do niedzieli.

9.       Zapraszamy na pielgrzymki: na beatyfikację ks. Prymasa Tysiaclecia 11 i 12 września br. Koszt 250 zł; do Lourdes (samolotem) od 15 do 19 września br. Koszt 1780 zł. Parafia pw. św. Wawrzyńca zaprasza na pielgrzymkę do Medjugorie od 3 do 10 lipca br. Koszt 500 zł i 220 euro. Zapisy w parafii św. Wawrzyńca.

10.   Miesiąc temu nawałnica, która przeszła przez Ciepłowody sprawiła, że niewielka rzeczka przepływająca przez tę miejscowość wystąpiła z brzegów w jednej chwili zalewając i podtapiąc mieszkańców . Powódź zniszczyła w większości dobytek życia. Chcemy pomóc mieszkańcowm. W przyszłą niedzielę będzie prowadzona po Mszach świętych zbiórka do puszek na pomoc powodzianom.

11.   Rozpoczął się kolejny etap prac remontowo-konserwatorskich w katedrze. Prace są prowadzone w przedsionku wejścia głównego, a następnie będą prowadzone na chórze.

12.   Poszukujemy osób do obsługi pielgrzymów i turystów oraz do prac porządkowych w katedrze wrocławskiej. Szczegółowe informacje u Księdza Proboszcza.

13.   W przyszłą niedzielę zapraszamy na dobrą katedralną kawę od godziny 9.30 do 15.00. Będzie to również okazja by spotkać się i rozmawiać ze sobą. Kawa będzie serwowana gratis.

 

10. niedziela zwykła (06 - 12.06.2021 r.)

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

10. Niedziela Zwykła

06. – 12.06.2021 r.

 

1.      Rozpoczynamy w naszj katedralnej parafii Misje święte pod hasłem „Moc miłości Bożej”. Witamy Księdza Misjonarza Krzysztofa Herbuta, proboszcza parafii pw. Swiętej Anny. Program misji znajduje się w gablocie przy wejściu głównym do katedry. Ofiary, które złożymy na tacę
w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na działność misyją Księdza Misjonarza.

2.      Dziękujemy za udekorowanie okien i balkonów swoich mieszkań w uroczystość Bożego Ciała.

3.       Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w Katedrze codziennie o godzinie 18.00. Po Mszy świętej wieczornej w oktawie Bożego Ciała procesja eucharystyczna. W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała z procesją do 4 ołtarzy wewnątrz katedry.

4.      Sakrament bierzmowania młodzieży naszej parafii będzie udzielony w przyszłą niedzielę o godzinie 16.30 w kolegiacie pw. św. Krzyża we Wrocławiu.

5.      W kalendarzu liturgicznym obchodzimy:w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 100-lecie poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – w łączności z naszymi Pasterzami ponowimy ten akt oddania w czasie każdej Mszy świętej, w sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca NMP – po wieczornej Mszy świętej procesja Fatimska.

6.      Od dzisiejszej niedzieli do końca września Msze święte o godzinie 16.30 sprawujemy
w kolegiacie pw. św. Krzyża. Do końca sierpnia w niedziele o 21.00 w katedrze sprawujemy dodatkową Mszę swiętą.

7.      Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w dzisiejszą niedzielę od 14.00 do 18.00
w kaplicy Zmartwychwstania. Wystawienie Najświętszego Sakramentu odbywa się w monstrancji z Medjugorie, która będzie w katedrze do końca misju świetych. W tym tygodniu adoracja Najświętszego Sakramentu będzie po Mszy świętej o godzinie 10 do godziny 12 i następnie po Mszy świętej o godzinie 12.00 do godziny 18.00.

8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

9.      Możemy zamawiać intencje mszalne. W katedrze odprawiamy również Msze święte gregoriańskie.

10.  Taras widokowy jest już otwarty od wtorku do niedzieli.

11.  Przenieśliśmy kratę oddzielającą południowy ambit katedry od nawy. Dzięki temu mamy swobody dostęp do kaplicy świętego Józefa, która znajduje się obok zakrystii.

12.  Od jutra rozpoczynamy kolejny etap prac remontowo-konserwatorskich w katedrze. Prace będą prowadzone w przedsionku wejścia głównego. Dziękujemy gminie Wrocław za przydzieloną dotację na ten cel.

 

Uroczystość Trójcy Świętej – 30.05 – 05. 06. 2021 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  Uroczystość Trójcy Świętej – 30.05 – 05. 06. 2021 r.

1.     W poniedziałek o godzinie 18.00 zapraszamy na ostatnie nabożeństwo majowe. 31 maja będziemy przeżywać 24-rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Adorującej.

 

2.     31 maja to również 3-rocznica śmierci ks. infułata Adama Drwięgi, wieloletniego proboszcza naszej katedry. O godzinie 18.30 podczas Mszy świętej będziemy modlić się za śp. Ks. infułata Adama.

 

3.     W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze święte w katedrze będą o godzinie 7.00, 16.30. 18.30, Uroczysta SUMA, której przewodniczyć będzie J.E. Ks. Abp Józef Kupny zostanie odprawiona o godz. 9.00. Po Mszy świętej wyruszy PROCESJA Z NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENTEM, która przejdzie wokół katedry placem katedralnym. Po procesji będzie sprawowana Msza święta w katedrze. Zachęcamy do przygotowania się do uroczystości Bożego Ciała przez udekorowanie okien  i balkonów swoich mieszkań. Dzieci prosimy o sypanie kwiatów podczas procesji.

 

4.       Z 3 na 4 czerwca będzie miała miejsce w katedrze całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu: w czwartek od godziny 19.30 w piątek do godziny 6.30. Zachęcamy, aby tak zorganizować sobie czas, by móc uczestniczyć w jednej z godzin tej adoracji.

 

5.     W czasie Oktawy Bożego Ciała, sprawujemy Mszę św. o godz. 18.30 wraz z procesją eucharystyczną wewnątrz Katedry.

 

6.     Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w Katedrze codziennie o godzinie 18.00,
w oktawie Bożego Ciała po Mszy świętej wieczornej.

 

7.     W ubiegłą niedzielę  wolontariusze Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu zebrali datki w kwocie 6.716 zł 90 gr. Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli ofiarę tę inicjatywę.

 

8.     Za tydzień, 6 czerwca rozpoczniemy w parafii katedralnej misje święte pod hasłem: „Moc miłości Bożej”, które będzie prowadził ks. Krzysztof Herbut. Księdza misjonarza i naszą parafię polecamy modlitwie. Trwamy w nowennie przygotowującej nas bezpośrednio do misji świętych.

 

9.     Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.  Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz majowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.

 

Podkategorie

 • Kościoły
 • Ogłoszenia parafialne

   

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

   

  32. Niedziela Zwykła – 8 – 14.11.2020 r.

   

  1. XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to okazja, by z darem modlitwy przyjść z pomocą prześladowanym za wiarę i żyjącym w skrajnej biedzie chrześcijanom. Zachęcamy również do włączenia się w działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł + VAT 0,46zł), możemy wesprzeć potrzebujących chrześcijan w Republice Środkowej Afryki. Dzięki ofiarom składanym dzisiaj do puszki przy ołtarzu św. Wincentego będzie można realizować projekty pomocy dla chrześcijan żyjących w tym kraju.

   

  2. W środę będziemy przeżywać 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Główna Msza święta za Ojczyznę będzie sprawowana w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety o godz. 10.00. W tym dniu w Katedrze Msze święte jak w dzień powszedni, spowiedź na początku każdej Mszy świętej, kancelaria nieczynna.

   

  3. Przypominamy, że przez cały listopad można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami przy okazji pobożnego nawiedzenia cmentarza.

   

  4. Nabożeństwa wypominkowe odprawiane sąod poniedziałku do soboty o godz. 17.45. Msza święta za polecanych w wypominkach odprawiona będzie w piątek o godz. 18.30.

   

  5. W środę nowenna do Matki Bożej Adorującej połączona z modlitwą za zmarłych.

   

  6. Karty wypominkowe wyłożone są przy kracie prowadzącej do zakrystii. Wypełnione karty prosimy składać w skrzynce intencyjnej, znajdującej się przy północnym wejściu do Katedry. Dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary.

   

  7. Internetowy Kurs Małżeński rozpocznie się 16. listopada. Szczegóły i zapisy na stronie www.archidiecezja.wroc.pl/narzeczeni.

   

  8. Możemy wesprzeć dzieła prowadzone przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaopatrując się w świece, które co roku zapalamy na stole wigilijnym. Duże w cenie 15 zł., małe 6 zł. Świece wystawione są przy kracie prowadzącej do zakrystii. Caritas prosi również o odzież, śpiwory, koce i termosy na potrzeby ubogich i bezdomnych. Możemy je przekazywać do siedziby Caritas naszej Archidiecezji przy ul. Katedralnej.

   

  9. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, we wtorek św. Leona Wielkiego, w środę św. Marcina z Tours, w czwartek św. Jozafata, w piątek śś. Pierwszych Męczenników Polski.

   

  10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz numer listopadowy miesięcznika „Nowe Życie”.

   

  11. Możemy zamawiać intencje mszalne. W najbliższym czasie są jeszcze wolne terminy. W katedrze odprawiamy Msze gregoriańskie. Intencje na rok 2021 będzie można zamawiać od poniedziałku.

   

  12. Dziękujemy za przekazywane ofiary i darowizny na rzecz parafii. Ofiary możemy składać również za pomocą wpłatomatu, który znajduje się przy wejściu głównym do katedry. Ofiary złożone na konto możemy odpisać od podatku jako darowiznę na cele kultu religijnego.

   

  13. Prosimy o przestrzeganie wymagań dotyczących czasu pandemii. W kościołach należy używać maseczek i zachowywać dystans społeczny.

   

  14. Osoby powyżej 70 r. życia zachęcamy do skorzystania z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Szczegóły tej akcji na plakatach.

   
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.