Company Logo


best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Ogólne

Duszpasterstwo Parafii Katedralnej we Wrocławiu obsługuje według Schematyzmu Archidiecezji Wrocławskiej dwie parafie: Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela (Archikatedra) oraz Parafię pw. Świętego Krzyża.

 

Czytaj więcej: Ogólne

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna:

best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Katedra Św. Jana Chrzciciela

1000r.

Dzięki staraniom Bolesława Chrobrego powstało biskupstwo Wrocławskie jako Sufragania Metropoli Gnieźnieńskiej. Pierwszym rządcą był Biskup Jan, który obrał za patrona diecezji św. Jana Chrzciciela.

1150r.

Kazimierz Odnowiciel po nawrocie pogaństwa na Śląsk przywrócił organizację kościelną. Diecezją rządził wtedy Biskup Hieronim.

Czytaj więcej: Katedra Św. Jana Chrzciciela

Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół dwukondygnacyjny, gotycka budowla ceglana, dwuwieżowa.

Górny Kościół jest pod wezwaniem Św. Krzyża, dolny kościół - pod wezwaniem Św. Bartłomieja.

Czytaj więcej: Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół Św. Idziego

Kościół św. Idziego jest najstarszą budowlą sakralną, zachowaną w pierwotnej formie we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Kościół Św. Idziego

12. niedziela zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12. niedziela zwykła
19.06 – 25.06.2016 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe w Katedrze codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.30. 
W piątek nabożeństwo czerwcowe wyjątkowo po Mszy św. o godzinie 8.00.

2. Ksiądz Andrzej Delwo, wikariusz Parafii Katedralnej decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego po pięciu latach pracy w Katedrze obejmie funkcję proboszcza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach z dniem 30 czerwca br. Zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godzinie 18.30, podczas której chcemy podziękować Księdzu Andrzejowi za jego posługę w Katedrze i wypraszać potrzebne łaski na kolejne lata kapłańskiej służby.

3. W piątek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej i Archikatedry Wrocławskiej. Główna Msza św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego z udziałem władz miasta o godzinie 18.30. O godzinie 21 przed Katedrą koncert Turniej Tenorów. 

4. W sobotę zapraszamy na Rodzinne Świętowanie na Ostrowie i na Noc Świętojańską z ŚDM. Szczegóły na plakacie. Katedra w piątek i sobotę będzie otwarta do godziny 22. Od 20 do 22 będzie również otwarty taras widokowy na wieży katedralnej.

5. W wigilię uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, czyli w czwartek zapraszamy do katedry na Noc Świętojańską z chorałem gregoriańskim. Początek o godzinie 21.15. Modlitwę poprowadzą Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis, zakończenie o północy Mszą świętą w języku łacińskim.

6. W niedzielę w katedrze odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Homilie w tym dniu wygłosi ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik. Suma odpustowa o godzinie 10.00. Po Mszy świętej procesja eucharystyczna wewnątrz katedry. Podczas Mszy świętej o godzinie 13.00 rozesłanie misyjne 36 wolontariuszy „Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego”.

7. Od przyszłej niedzieli przez cały okres wakacyjny nie będzie Mszy św. o godzinie 9.30 w Kolegiacie pw. św. Krzyża i o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

8. Od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do 21 będzie można zwiedzić na Ostrowie Tumskim Muzeum Mobilne św. Jana Pawła II. 

9. W Kolegiacie pw. św. Krzyża można obejrzeć wystawę dzieł sztuki zatytułowaną „Wiara w kulturze”. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 18.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

7. niedziela zwykła (23-29.02.2020)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

7. niedziela zwykła

23 – 29.02.2020 r.

53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu: "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach"

1.        W tym tygodniu rozpoczynamy wielki post. Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałek i we wtorek w intencji owocnego przeżycia Wielkiego Postu i rekolekcji wielkopostnych. W poniedziałek adoracja rozpocznie się o godzinie 11.

2.        W środę popielcową rozpoczynamy rekolekcje na dobry początek wielkiego postu, które poprowadzi ks. prałat Aleksander Radecki. Msze święte będą odprawiane jak dzień powszedni. Rekolekcje będą odbywać się w środę czwartek, piątek i sobotę. Nauki będą głoszone podczas Mszy świętych o godzinie 9.00, 18.30. Młodych zapraszamy do kościoła św. Idziego w środę, czwartek i piątek o godzinie 20.00 na Mszę św. i naukę. W czwartek o godzinie 15.00 zapraszamy seniorów na koronkę do Bożego Miłosierdzia i naukę w kaplicy Zmartwychwstania. W piątek Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie o godzinie 8.30, o godzinie 15.00 i po Mszy świętej wieczornej. Dla dzieci nabożeństwo Drogi krzyżowej będzie o godzinie 16.30 w kościele pw. św. Idziego. Zakończenie rekolekcji będzie w przyszłą niedzielę. Szczegóły są na plakacie w gablotach, na stronie internetowej i Facebooku parafii katedralnej.

3.        Msza święta w środę popielcową dla dzieci szkolnych będzie w kolegiacie pw. św. Krzyża o godzinie 16.30

4.        W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Dotyczy on wszystkich, którzy ukończyli 18. rok życia i nie rozpoczęli jeszcze 60. roku życia. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i ograniczenia się do spożycia jednego pełnego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5.        Od środy do niedzieli przeżywać będziemy Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty i dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych.

6.        Zachęcamy do nabożeństwa Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej w 14 kościołach Wrocławia. Pierwsza stacja ma miejsce w Katedrze. Książeczki do tej Drogi krzyżowej są dostępne w zakrystii.

7.        Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia w zakrystii tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz miesięcznik „Nowe Życie”.

6. niedziela zwykła (16 - 23.02.2020)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

6. niedziela zwykła

16 – 22.02.2020 r.

 

1.        Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbędzie się w czwartek o godzinie 19.30 w kościele pw. św. Idziego.

2.        Rekolekcje wielkopostne w parafii katedralnej rozpoczniemy w środę popielcową 26 lutego. Poprowadzi je ks. prałat dr Aleksander Radecki. Poświęcone będą tematyce „Wielka tajemnica wiary – Eucharystia daje życie”. W niedzielę 23 lutego podczas homilii Ojciec rekolekcjonista wprowadzi nas w temat rekolekcji. Są to rekolekcje na dobry początek Wielkiego Postu.

3.        Zapraszamy do udziału w Apostolacie Modlitwy „Dwunastka” o powołania do kapłaństwa i za kapłanów. Możemy zapisać się w zakrystii.

4.        W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w sobotę święto Katedry św. Piotra.

5.        Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia w zakrystii tygodniki „Gość Niedzielny”  i „Niedziela” oraz lutowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.

6.        W okresie ferii zimowych nie będzie niedzielnej Mszy świętej dla dzieci w wieku przedszkolnym o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

5. niedziela zwykła (9-15.02.2020)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
5. niedziela zwykła
09 – 15.02.2020 r.

1. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską – kolędę. Bardzo dziękujemy za wszystkie spotkania w Waszych domach, za czas modlitwy, dzielenie się różnymi refleksjami. Dziękujemy również za ofiary, które chcieliście złożyć przy tej okazji. Są przeznaczone na potrzeby naszej parafii, archidiecezji, Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz jako wynagrodzenie dla księży za podjęty trud odwiedzania rodzin.

2. W parafii katedralnej witamy księdza diakona Jana Kutkowskiego, który rozpoczyna ostatni etap praktyki duszpasterskiej przed święceniami prezbiteratu. Życzymy Księdzu Diakonowi błogosławieństwa Bożego na czas praktyki.

3. We wtorek 11 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Z tej racji Msza święta celebrowana przez J. E. Ks. Biskupa Andrzeja Siemieniewskiego będzie o godzinie 10.00 w katedrze. Jest to również 14. Rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Andrzeja.
4. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Scholastyki dziewicy, we wtorek wspomnienie NMP z Lourdes, w piątek święto śś. Cyryla i Metodego, Apostołów Słowian, Patronów Europy,

5. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia w zakrystii tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz lutowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.
6. W okresie ferii zimowych nie będzie niedzielnej Mszy świętej dla dzieci w wieku przedszkolnym o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

7. W dzisiejszą niedzielę odbywa się zbiórka do puszek na obiady szkolne dla dzieci z ubogich rodzin naszej parafii.

4 niedziela zwykła (2 - 8 luty 2020)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

4. niedziela zwykła

02 – 08.02.2020 r.

 

1.        Dzisiaj z racji Dnia Życia Konsekrowanego odbywa się po Mszach świętych zbiórka do puszek na działalność zakonów kontemplacyjnych w Polsce.

2.        We wtorek 4 lutego przypada 14 rocznica święceń biskupich Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego. Polecamy Księdza Arcybiskupa pamięci modlitewnej wiernych.

3.        W czwartek o godzinie 19.30 odbędzie się katecheza chrzcielna dla rodziców
i chrzestnych
w kościele pw. św. Idziego.

4.        W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika -  po Mszach świętych będzie błogosławieństwo osób cierpiących na choroby gardła i dróg oddechowych, w środę wspomnienie świętej Agaty dziewicy
i męczennicy – będziemy błogosławić chleb świętej Agaty, w czwartek wspomnienie świętych męczenników koreańskich Pawła Miki i Towarzyszy.

5.        Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia w zakrystii tygodniki „Gość Niedzielny”  i „Niedziela” oraz nowy, lutowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.

6.        W okresie ferii zimowych nie będzie niedzielnej Mszy świętej dla dzieci w wieku przedszkolnym o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

7.        W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek na obiady szkolne dla dzieci
z ubogich rodzin naszej parafii
.

8.        Jutro będzie ostatni dzień kolędy – księża odwiedzą mieszkańców przy ul. B. Prusa.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.