Company Logo


best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Ogólne

Duszpasterstwo Parafii Katedralnej we Wrocławiu obsługuje według Schematyzmu Archidiecezji Wrocławskiej dwie parafie: Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela (Archikatedra) oraz Parafię pw. Świętego Krzyża.

 

Czytaj więcej: Ogólne

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna:

best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Katedra Św. Jana Chrzciciela

1000r.

Dzięki staraniom Bolesława Chrobrego powstało biskupstwo Wrocławskie jako Sufragania Metropoli Gnieźnieńskiej. Pierwszym rządcą był Biskup Jan, który obrał za patrona diecezji św. Jana Chrzciciela.

1150r.

Kazimierz Odnowiciel po nawrocie pogaństwa na Śląsk przywrócił organizację kościelną. Diecezją rządził wtedy Biskup Hieronim.

Czytaj więcej: Katedra Św. Jana Chrzciciela

Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół dwukondygnacyjny, gotycka budowla ceglana, dwuwieżowa.

Górny Kościół jest pod wezwaniem Św. Krzyża, dolny kościół - pod wezwaniem Św. Bartłomieja.

Czytaj więcej: Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół Św. Idziego

Kościół św. Idziego jest najstarszą budowlą sakralną, zachowaną w pierwotnej formie we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Kościół Św. Idziego

12. niedziela zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12. niedziela zwykła
19.06 – 25.06.2016 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe w Katedrze codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.30. 
W piątek nabożeństwo czerwcowe wyjątkowo po Mszy św. o godzinie 8.00.

2. Ksiądz Andrzej Delwo, wikariusz Parafii Katedralnej decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego po pięciu latach pracy w Katedrze obejmie funkcję proboszcza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach z dniem 30 czerwca br. Zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godzinie 18.30, podczas której chcemy podziękować Księdzu Andrzejowi za jego posługę w Katedrze i wypraszać potrzebne łaski na kolejne lata kapłańskiej służby.

3. W piątek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej i Archikatedry Wrocławskiej. Główna Msza św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego z udziałem władz miasta o godzinie 18.30. O godzinie 21 przed Katedrą koncert Turniej Tenorów. 

4. W sobotę zapraszamy na Rodzinne Świętowanie na Ostrowie i na Noc Świętojańską z ŚDM. Szczegóły na plakacie. Katedra w piątek i sobotę będzie otwarta do godziny 22. Od 20 do 22 będzie również otwarty taras widokowy na wieży katedralnej.

5. W wigilię uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, czyli w czwartek zapraszamy do katedry na Noc Świętojańską z chorałem gregoriańskim. Początek o godzinie 21.15. Modlitwę poprowadzą Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis, zakończenie o północy Mszą świętą w języku łacińskim.

6. W niedzielę w katedrze odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Homilie w tym dniu wygłosi ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik. Suma odpustowa o godzinie 10.00. Po Mszy świętej procesja eucharystyczna wewnątrz katedry. Podczas Mszy świętej o godzinie 13.00 rozesłanie misyjne 36 wolontariuszy „Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego”.

7. Od przyszłej niedzieli przez cały okres wakacyjny nie będzie Mszy św. o godzinie 9.30 w Kolegiacie pw. św. Krzyża i o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

8. Od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do 21 będzie można zwiedzić na Ostrowie Tumskim Muzeum Mobilne św. Jana Pawła II. 

9. W Kolegiacie pw. św. Krzyża można obejrzeć wystawę dzieł sztuki zatytułowaną „Wiara w kulturze”. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 18.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

1. Niedziela Adwentu 28.11.– 04.12.2021 r.

 

1.      Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

 

 

2.      Rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Marcin WERCZYŃSKI - wychowawca Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie. Rekolekcje potrwają do środy 1. grudnia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone dziś na wszystkich Mszach świętych, a w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 6:30, 9:00 i 18:30.

 

 

3.      Witamy w parafii diakona Marka Stępkowskiego, który rozpoczyna praktykę duszpasterską.

 

 

4.      Roraty będą sprawowane w Katedrze od poniedziałku do piątku o godz. 6:30, a w soboty o godz. 8:00. W okresie adwentu nie będzie Mszy świętej o godz. 7:00.

 

Dla dzieci Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17:00 wkościele św. Idziego.

 

 

5.      Pobłogosławione opłatki możemy zabrać do naszych domów z ołtarza św. Wincentego. Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na prace renowacyjne w Katedrze.

 

 

6.      W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: we wtorek święto św. Andrzeja Ap., w piątek wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, w sobotę wspomnienie św. Barbary.

 

 

7.      W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Adorującej.

 

 

8.      W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek wieczorna Msza święta o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. W piątek spowiedź w Katedrze od godz. 6:30 do 13:00 i od 17:00 do 19:00.  Msza święta z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9:00 i 18:30. W sobotę Msza święta o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 9:00, następnie zmiana tajemnic różańcowych.

 

 

9.      W pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy na Godzinę Świętą o godz. 23:00.

 

 

10.  W przyszłą niedzielę obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Odbędzie się zbiórka na dzieło Ad gentes.

 

 

11.  Od przyszłej niedzieli o godz. 9:40 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

 

 

12.  W niedzielę, 05.12. o godz. 10:00 zapraszamy rodziców dzieci komunijnych na katechezę. Spotkanie w domu katechetycznym (ul. Kanonia)

 

 

13.  Za tydzień w Kolegiacie św. Krzyża po Mszy o godz. 11:00 dla dziecispotkanie ze św. Mikołajem.

 

 

14.  Możemy zakupić świece Caritas. Duże świece-16 zł, małe-7 zł. Caritas parafialny sprzedaje także kartki bożonarodzeniowe oraz przeprowadza zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii.

 

 

15.  Dzisiaj odbywa się kiermasz bożonarodzenowy dla chrzecujan na Wschodzie prowadzony przez wolonatariuszy Pomoc Kościołowi w potrzebie.

 

 

16.  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny”, „Niedziela” i grudniowy numer „Nowego Życia”.

 

34. Niedziela Zwykła21 -27.11.2021

 

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

21  – 27.11.2021 r.

 

 

 

1.   Przeżywamy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Dziś za pobożne odmówienie modlitwy O Jezus najsłodszy, Odkupicielu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone są na rozbudowę i budowę nowych świątyń w naszej Archidiecezji.

 

Dzisiaj również odbywa się zbiórka do puszek na pomoc migrantom.
Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza dziś na Ostrów Tumski do wspólnego przeżywania Światowego Dnia Młodzieży. O godz. 15:00 w Katedrze Msza Św. pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego.

 

 

2.      Zapraszamy dzieci na próby scholki we wtorki o godz. 17:00 do domu katechetycznego.

 

3.      W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Adorującej.

 

 

4.      Zapraszamy na spotkanie formacyjne w ramach grupy „Posoborowej Odnowy Parafii. W czwartek po Mszy świętej o  godzinie 19:30 spotkanie w domu katechetycznym.

 

 

5.      Możemy zakupić świece Caritas na stół wigilijny. Duże świece-16 zł, małe-7 zł.

6.      W kalendarzu liturgicznym obchodzimy wspomnienia: w poniedziałek św. Cecylii, w środę śś. męczenników Andrzeja Dung-Lang i Towarzyszy.

 

7.      Zapraszamy 27 listopada (w sobotę) na konferencję w 25. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. O godz. 9:00 w Katedrze Msza Św. pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego. Później w auli PWT rozpoczęcie sympozjum.

 

 

8.      W przyszłą niedzielę rozpoczynamy adwent – czas przygotowania na przyjście Zbawiciela na końcu czasów i do świąt Bożego Narodzenia. 

 

 

9.      W przyszłą niedzielę na każdej Mszy świętej poświęcimy opłatki, które będziemy mogli zabrać do naszych domów. Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na prace konserwatorskie podejmowane w  Katedrze.

 

 

10.  Od I niedzieli adwentu do 1 grudnia (środy) będziemy przeżywać rekolekcje parafialne, które poprowadzi ks. Marcin WERCZYŃSKI - wychowawca Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie. Nauki rekolekcyjne będą głoszone na Mszach Świętych o 6:30, 9:00 i 18:30.

 

 

11.  Roraty będą sprawowane w Katedrze od poniedziałku do piątku o godz. 6:30, a w soboty o godz. 8:00. W okresie adwentu nie będzie Mszy świętej o godz. 7:00.

 

Dla dzieci Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17:00 wkościele św. Idziego.

 

 

12.  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz numer listopadowy miesięcznika „Nowe Życie”.

 

 

13.  Zapraszamy na koncerty: dzisiaj o 17:00 w Kolegiacie św. Krzyża w wykonaniu Wrocławskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej. W sobotę (27.11.) o godz. 19:30
w Katedrze w wykonaniu Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją p. Piotra Karpety we współpracy z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w ramach Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom.

 

33 NIEDZIELA ZWYKŁA 14.11.-19.11.2021

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 

33. Niedziela Zwykła

 

14 – 19.11.2021 r.

 

 

1.      Przeżywamy w Kościele w Polsce Dzień Solidarności Z Kościołem Prześladowanym. Poświęcony jest on sytuacji chrześcijan w Libanie. Dziś przeprowadzana jest zbiórka do puszek na potrzeby Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Ofiary składane na tacę przeznaczonesąna prace remontowe w Katedrze.

 

2.      We wtorek będziemy przeżywać uroczystość poświęcenia Katedry Metropolitalnej Wrocławskiej. Msze Święte będą sprawowane jak w dzień powszedni. Zapraszamy o godz. 18:00 na Nowennę przed beatyfikacją Sióstr Męczenniczek ze zgromadzenia św. Elżbiety. O godz. 18:30 uroczysta Msza Święta.

 

3.      Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 10 lat na Wieczór Biblijny, w poniedziałek 15.11, w godz. 17:00-19:00 do domu katechetycznego.

 

4.      Zapraszamy dzieci na próby scholki we wtorki o godz. 17:00 do domu katechetycznego.

 

5.      Za tydzień, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Ofiary na tacę składane w tym dniu będą przeznaczone na rozbudowę i budowę nowych świątyń w naszej Archidiecezji.
Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza w tym dniu na Ostrów Tumski do wspólnego przeżywania Światowego Dnia Młodzieży.

 

6.      Przypominamy, że przez cały listopad można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami przy okazji pobożnego nawiedzenia cmentarza.

 

7.      Nabożeństwa wypominkowe w tym tygodniu będąw poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę o godz. 17:45. Msza Święta za zmarłych polecanych w wypominkach odprawiona będzie 19 listopada o godz. 18:30.

 

8.      W środę nowenna do Matki Bożej Adorującej.

 

9.      Co środę odprawiane są tzw. Msze Święte zbiorowe (w wielu intencjach) o godzinie 18:30. Intencje możemy zamawiać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Możemy zamawiać intencje Mszalne na rok 2022 (jest nowa książka intencji).

 

10.  Możemy zakupić świece na stół wigilijny włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Duże świece są w cenie 16 zł, małe świece w cenie 7 zł.

 

11.  W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc migrantom.

 

12.  W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w środę wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, w czwartek wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, w sobotę wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego .

 

13.  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz numer listopadowy miesięcznika „Nowe Życie”.

 

14.  „Skonsultuj z Farmaceutą” to ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której odpowiednio przygotowani wolontariusze wykonywać będą podstawowe pomiary medyczne. Jesienna edycja akcji skupia się na insulinooporności i odbędzie się 20 listopada w Pasażu Grunwaldzkim w godz. 11:00-17:00.

 

32. Niedziela Zwykła 07-13.11.2021r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

32. Niedziela Zwykła

07 – 13.11.2021 r.

 

1.      Dzisiaj o godz. 10.00 zapraszamy rodziców dzieci komunijnych na katechezę. Spotkanie odbędzię się w domu katechetycznym (ul. Kanonia)

 2.      W czwartek będziemy przeżywać 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Główna Msza święta za Ojczyznę będzie sprawowana w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety o godz. 10.00. W tym dniu w Katedrze Msze święte jak w dzień powszedni. Msza Św. w int. Ojczyzny o godz. 18:30. Spowiedź na początku każdej Mszy.

 3.      Przypominamy, że przez cały listopad można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych.

 4.      Nabożeństwa wypominkowe w tym tygodniu będąw poniedziałek, wtorek, piątek i sobotę o godz. 17.45. Msze święte za zmarłych polecanych w wypominkach odprawione będą 12 i 19 listopada o godz. 18.30.

 5.      Karty wypominkowe na listopadową modlitwę za zmarłych wyłożone są na stoliku z prasą. Wypełnione karty prosimy składać w skrzynce intencyjnej, znajdującej się przy bocznym wejściu do Katedry. Dziękujemy za składane ofiary przy tej okazji.

 6.      W środę nowenna do Matki Bożej Adorującej.

 7.      Co środę odprawiane są tzw. Msze święte zbiorowe (w wielu intencjach) o godzinie 18.30. Intencje możemy zamawiać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Możemy zamawiać intencje Mszalne na rok 2022 (jest nowa książka intencji).

 8.      W każdy drugi wtorek miesiąca, począwszy od 9 listopada 2021 r., u oo. Franciszkanów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Rodzin (Wrocław ul. Krucza 58) będą sprawowane Msze św. o godz. 18.00 w intencji rodziców i ich rodzin po stracie dziecka. Modlitwie będzie przewodniczył o. bp Jacek Kiciński.

 9.      Możemy zakupić świece na stół wigilijny włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Duże świece są w cenie 16 zł, małe świece w cenie 7 zł.

 10.  W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w środę św. Leona Wielkiego, w czwartek św. Marcina z Tours, w piątek św. Jozafata, w sobotę śś. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna-pierwszych męczenników Polski.

 11.  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz numer listopadowy miesięcznika „Nowe Życie”.

 12.  Każda druga niedziela listopada jest w Kościele w Polsce Dniem Solidarności Z Kościołem Prześladowanym.Przypada on 14 listopada i poświęcony będzie sytuacji chrześcijan w Libanie.

 

Podkategorie

 • Kościoły
 • Ogłoszenia parafialne

   

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

   

  32. Niedziela Zwykła – 8 – 14.11.2020 r.

   

  1. XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to okazja, by z darem modlitwy przyjść z pomocą prześladowanym za wiarę i żyjącym w skrajnej biedzie chrześcijanom. Zachęcamy również do włączenia się w działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł + VAT 0,46zł), możemy wesprzeć potrzebujących chrześcijan w Republice Środkowej Afryki. Dzięki ofiarom składanym dzisiaj do puszki przy ołtarzu św. Wincentego będzie można realizować projekty pomocy dla chrześcijan żyjących w tym kraju.

   

  2. W środę będziemy przeżywać 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Główna Msza święta za Ojczyznę będzie sprawowana w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety o godz. 10.00. W tym dniu w Katedrze Msze święte jak w dzień powszedni, spowiedź na początku każdej Mszy świętej, kancelaria nieczynna.

   

  3. Przypominamy, że przez cały listopad można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami przy okazji pobożnego nawiedzenia cmentarza.

   

  4. Nabożeństwa wypominkowe odprawiane sąod poniedziałku do soboty o godz. 17.45. Msza święta za polecanych w wypominkach odprawiona będzie w piątek o godz. 18.30.

   

  5. W środę nowenna do Matki Bożej Adorującej połączona z modlitwą za zmarłych.

   

  6. Karty wypominkowe wyłożone są przy kracie prowadzącej do zakrystii. Wypełnione karty prosimy składać w skrzynce intencyjnej, znajdującej się przy północnym wejściu do Katedry. Dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary.

   

  7. Internetowy Kurs Małżeński rozpocznie się 16. listopada. Szczegóły i zapisy na stronie www.archidiecezja.wroc.pl/narzeczeni.

   

  8. Możemy wesprzeć dzieła prowadzone przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaopatrując się w świece, które co roku zapalamy na stole wigilijnym. Duże w cenie 15 zł., małe 6 zł. Świece wystawione są przy kracie prowadzącej do zakrystii. Caritas prosi również o odzież, śpiwory, koce i termosy na potrzeby ubogich i bezdomnych. Możemy je przekazywać do siedziby Caritas naszej Archidiecezji przy ul. Katedralnej.

   

  9. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, we wtorek św. Leona Wielkiego, w środę św. Marcina z Tours, w czwartek św. Jozafata, w piątek śś. Pierwszych Męczenników Polski.

   

  10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz numer listopadowy miesięcznika „Nowe Życie”.

   

  11. Możemy zamawiać intencje mszalne. W najbliższym czasie są jeszcze wolne terminy. W katedrze odprawiamy Msze gregoriańskie. Intencje na rok 2021 będzie można zamawiać od poniedziałku.

   

  12. Dziękujemy za przekazywane ofiary i darowizny na rzecz parafii. Ofiary możemy składać również za pomocą wpłatomatu, który znajduje się przy wejściu głównym do katedry. Ofiary złożone na konto możemy odpisać od podatku jako darowiznę na cele kultu religijnego.

   

  13. Prosimy o przestrzeganie wymagań dotyczących czasu pandemii. W kościołach należy używać maseczek i zachowywać dystans społeczny.

   

  14. Osoby powyżej 70 r. życia zachęcamy do skorzystania z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Szczegóły tej akcji na plakatach.

   
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.