Kościół Św. Idziego

Kościół św. Idziego jest najstarszą budowlą sakralną, zachowaną w pierwotnej formie we Wrocławiu.

Kościół wybudowany w pierszej połowie XIII wieku, dzięki staraniom i fundacji dziekana kapituły katedralnej Wiktora. Przypuszcza się, że miał być kaplicą grobową księcia biskupa Jarosława (1198-1201).

Istniała przy nim nieliczna kapituła kolegiacka.

Do XV wieku służył jako miejsce obrad kapituły katedralnej.

Wyremontowany w 1603r., obudowywany dwukrotnie po pożarach w 1633r. i 1759r.

W 1888r. Kościół przekazano ojcom franciszkanom, spowiednikom katedralnym.

W 1945r. uległ zniszczeniu w 20 %.

Odbudowany i wyremontowany ze środków kościelnych w 1945r.

Przez pierwsze lata po wojnie, nadal obsługiwany przez franciszkanów służył niemieckim katolikom.

Obecnie w każdą niedzielę o godz. 10.00 odprawiane są tutaj Msze święte dla dzieci przedszkolnych (z wyjątkiem wakacji, ferii i szkolnych przerw świątecznych).

W każdą III niedzielę miesiąca, o godz. 11.00, odprawiana jest Msza święta dla Rzemieślników Wrocławskich.

Idzi1