Chrzest

• Sakrament Chrztu Świętego dla parafian udzielany jest w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

W Niedzielę Palmową (druga niedziela miesiąca kwietnia) chrzest nie będzie udzielany. Chrzest będzie udzielany w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 14.00

• Rodzice pragnący ochrzcić swoje dziecko w Parafii Katedralnej powinni zgłosić tę informację odpowiednio wcześniej w kancelarii parafialnej - otrzymają wtedy zaproszenie do udziału w konferencji przedchrzcielnej.

• Rodzice i rodzice chrzestni uczestniczą w konferencji przedchrzcielnej w czwartek przed niedzielą udzielenia Sakramentu Chrztu Świętego w kościele św. Idziego o godzinie 19:15.

Biała szata dla ochrzczonego dziecka powinna być częścią ubrania, którą będzie mogło nosić. Nie może być to jakaś serwetka z napisem chrzest święty, którą się tylko przykłada (Niestety w sklepach możemy znaleźć takie rzeczy) Najlepiej zaopatrzyć się w białą bluzeczkę.

•  Przy zgłaszaniu dziecka do chrztu, w celu spisania aktu chrztu, należy przedłożyć:

a) metrykę urodzenia dziecka z USC;

b) dane osobowe rodziców i chrzestnych: imię i nazwisko, adres, wiek;

c) jeśli kandydaci na chrzestnych pochodzą z innej parafii - zaświadczenie od ich proboszcza o możliwości podjęcia funkcji chrzestnego;

• Rodzice (jeśli nie zachodzi przeszkoda kanoniczna) i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty i w dniu chrztu świętego przystąpić w czasie Mszy świętej do Komunii świętej.

CHRZESTNI mają towarzyszyć i pomagać rodzicom, aby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki. w razie nie wypełniania obowiązków chrześcijańskich przez rodziców mają prawo zwrócić im uwagę.

Chrzestnym może być ten, kto:

a) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu;

b) ukończył 15 lat;

c) jest katolikiem, wyznaje wiarę Kościoła, w której dziecko otrzymuje chrzest;

d) przyjął sakramenty: chrzest, eucharystia, bierzmowanie;

e) nie jest ojcem ani matką przyjmującego chrzest;

f) prowadzi życie zgodne z wiarą i z nauką Kościoła;

g) jeśli jest małżonkiem, to żyje w sakramentalnym małżeństwie - nie moze żyć w związku cywilnym lub konkubinacie;

h) jeśli jest jeszcze uczniem - uczęszcza na katechizację;

i) jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej;

Podczas obrzędu Chrztu Świętego trzymają świecę (chrzestny) i podają białą szatkę do chrztu (chrzestna).

chrzcielnica1

Chrzcielnica w Kaplicy Mariackiej