Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia
w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego  posłania.

Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1212

• Sakrament chrztu świętego jest udzielany niemowlętom w drugą i czwartą niedzielę miesiąca po Mszy świętej o godzinie 1300 oraz w pierwszy dzień Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
  • 27.05  czwarta niedziela miesiąca marca) nie będzie chrztów z powodu uroczystości parafialnych zwiazanych z Mszą świętą prymicyjną. Chrzest będzie udzielany w Niedzielę 13.05 oraz 10.06.
  • Rodzice zgłaszają się do kancelarii odpowiednio wczesniej w celu ustalenia daty chrztu.
  • Rodzice i chrzestni są zaproszeni na katechezę sakramentalną w kościele pw. Św. Idziego o godz. 19.15 we czwartek przed chrztem dziecka. Następnie w piątek po katechezie rodzice w kancelarii dokonują wszelkich formalności.
  • Do kancelarii rodzice zgłaszają się z:
    • aktem urodzenia dziecka,
    • świadectwem zawarcia sakramentu małżeństwa
    • dane osobowe rodziców chrzestych (imię i nazwisko, wiek, adres)
    • zaświadczeniami rodziców chrzestnych ze swoich parafii z informacją, że moga pełnić zadanie rodzica chrzestnego.
  • Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby wierzące i praktykujące, które ukończyły 16 rok życia, przyjęły sakrament bierzmowania, nie mają przeszkód kanonicznych (przeszkoda kanoniczna dotyczy osób żyjących w tzw. wolnych związkach lub związanych związkiem cywilnym, bez sakramentu małżeństwa lub będących po rozwodzie). Od osób spoza naszej parafii wymagane jest poświadczenie własnego proboszcza o możliwości podjęcia zadania chrzestnych.

Informacja dodatkowa:

w czasie chrztu potrzebna jest świeca chrzcielna oraz biała szata/

Biała szata dla ochrzczonego dziecka powinna być częścią ubrania, którą będzie mogło nosić.

Nie może być to jakaś serwetka z napisem chrzest święty, którą się tylko przykłada (Niestety w sklepach możemy znaleźć takie rzeczy).

Najlepiej zaopatrzyć się w białą bluzeczkę.

chrzcielnica1

Chrzcielnica w Kaplicy Mariackiej